WZDK58-38G Air Conditioning Motor 310V 58W 1350RPM CCW 5 Wires – Replaces SIC-55CVL-F159-1 – DC Brushless Motor Fit for Midea Inverter Air Conditioner Indoor Unit
★★★★★ 4.9 105 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by www.tdmglass.com.au
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 17
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
1. Compatibility: Designed for Midea inverter air conditioner indoor units. Replaces WZDK58-38G, SIC-55CVL-F159-1, and ZKFP-58-8-1-5 fan motor models.2. Motor Specs: DC310V, 58W, 1350 RPM, 8 poles, counterclockwise (CCW) rotation, 5-wire connection, shaft diameter 8mm, motor body diameter 92mm.3. High Performance: Brushless DC motor ensures quiet operation, high energy efficiency, and extended service life under demanding conditions.4. Easy Installation: Direct replacement design allows for quick and tool-free installation. Please disconnect power before replacing to avoid electric shock or damage.
  • Replace OE: This motor Direct replacement for WZDK58-38G, SIC-55CVL-F159-1, ZKFP-58-8-1-5, and other compatible 58W inverter fan motors.
  • Package include: 1 x Air Conditioning Brushless DC Motor (58W, 310V, 5-Wire, CCW). Ensure power is disconnected before installation.
Manufacturer XYWZV
Item model number WZDK58-38G SIC-55CVL-F159-1
Package Dimensions 5.12 x 5.12 x 5.12 inches; 3 Pounds
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4.9 out of 5
★★★★★
105 ratings | 43 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
89% (93)
4 stars
1% (1)
3 stars
0% (0)
2 stars
0% (0)
1 star
10% (11)