VSDISPLAY 10.6" IPS LCD Screen 1366X768 LTL106AL01 Work with VGA DVI LCD Controller Board Driver Board
★★★★★ 4.8 111 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by www.tdmglass.com.au
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 16
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
10.6" LCD Screen LTL106AL01:Display Mode PLS, Normally Black, TransmissiveResolution 1366RGB)×768Outline Size 246 × 149 × 2.5 (H×V×D)Display Area 234.72 × 132.03 (H×V) Brightness 400 cd/m² (Typ.)Contrast Ratio 800:1 (Typ.) (TM) Viewing Angle 85/85/85/85 (Typ.)(CR≥10) [Left / Right / Up / Down]Signal Interface LVDS (1 ch, 8-bit) , Connector , 30 pinsBacklight WLEDInput Voltage 3.3V (Typ.)LCD Controller Board: DVI VGA AUDIO LCD Board Work for LVDS Interface LCD ScreenInput Power Adapter: 12Vdc More than 2A.Come In Standby Model When Not Input SignalStandby Model <1WVideo Input: DVI VGAAudio Input: Audio Output: Speaker ConnectorOSD: Brightness Contrast Auto Language And So OnLanguage: English French German Spanish Italian And So OnBoard Size: 125mm x 58mm x 17mmPacking list :1× VGA DVI LCD Controller Board 686761×10.6inch LTL106AL01 1366X768 IPS LCD Screen1× LVDS Cable1× Keyboard With Cable
  • 10.6" LCD Screen LTL106AL01: Display Mode PLS, Normally Black, Transmissive. Brightness 400 cd/m² (Typ.) Contrast Ratio 800:1 (Typ.) (TM)
  • DVI VGA AUDIO LCD Board Work for LVDS Interface LCD Screen
  • Video Input: DVI VGA Audio Input: Audio Output: Speaker Connector
  • Packing list : 1× VGA DVI LCD Controller Board 68676 1×10.6inch LTL106AL01 1366X768 IPS LCD Screen 1× LVDS Cable 1× Keyboard With Cable
  • Help to notice there is no power adapter in the packing list, if need, recommend use :VSDISPLAY Power Adapter, AC 100-240V Input to 12V DC,2A Output,Power Supply, US Plug,Fit for Many Types of VSDISPLAY LCD Controller Board. If you need a speaker, recommend use :VSDISPLAY Speaker 8ohm 2W 70mmx33mmx15mm 4Pin Cable for LCD Controller Board 68676 and Other Monitor Driver Board which Have PH2.0 Speaker Connector
UPC 601285622866
Brand VSDISPLAY
Color Black
Resolution XGA Wide
Screen Size 10.6 Inches
Display Type LCD
Manufacturer VSDISPLAY
Screen Finish Glossy
Contrast Ratio 800:1
Native Resolution 1366x768
Display Technology LCD
Hardware Connectivity Unknown
Display Resolution Maximum 1366 x 768
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4.8 out of 5
★★★★★
111 ratings | 46 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
87% (97)
4 stars
2% (2)
3 stars
1% (1)
2 stars
0% (0)
1 star
10% (11)