Remington Industries 0.75X4.0FLT6061T6511-8 3/4" x 4" Aluminum Flat Bar, 6061 General Purpose Plate, 8 Inch Length, T6511 Mill Stock, Extruded, 0.75" Diameter
★★★★★ 4.5 68 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by www.tdmglass.com.au
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 15
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
6061 aluminum is a lightweight, general-purpose aluminum alloy that can easily be machined or welded. It has a high resistance to corrosion, and an excellent weight-to-strength ratio. The T6511 temperature also means it has been heat treated for additional strength (yield strength: 35, 000 psi). this 6061 aluminum meets ASTM B221 specifications.
  • Length: 8 inch
  • Thickness: 3/4 inch
  • Material Type: 6061 general-purpose aluminum
  • Temper: T6511
  • High Strength, Easily Welded or Machined
Material Aluminum 6061
Item Form Flat Rod
Brand Name Remington Industries
Item Shape Flat Stock
Unit Count 1 Count
Item Weight 0.01 Ounces
Part Number 0.75X4.0FLT6061T6511-8
Grade Rating T6511
Manufacturer Remington Industries-Wire
Model Number 0.75X4.0FLT6061T6511-8
Number of Items 1
Specification Met Astm B221
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4.5 out of 5
★★★★★
68 ratings | 28 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
83% (56)
4 stars
4% (3)
3 stars
2% (1)
2 stars
1% (1)
1 star
10% (7)