HERTZ SPL Show Series ST-25A-NEO 1" High Efficiency Compression Tweeters
★★★★★ 4.9 114 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by www.tdmglass.com.au
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 16
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
NEO line bullet tweeters are a totally new project, lighter and more compact compared to the previous ST 25 and with superior performance thanks to the use of Neodymium N38 H for the motor units and a FEM (Finite Element Method) optimized driver/horn design. The “Active” version, ST 25A Neo provides tweeter only. Features - Powerful Neodymium magnet providing high performance with compact size. FEM (Finite Element Method) optimized phase-plug and loading horn. CCAR (Copper Clad Aluminium Ribbon) voice coil for unheard-of thermal and mechanical capability ready for an easy replacement with replacement body kit. Extra-light aluminium membrane to maximize SPL with high current, screw terminals. Body waterproofing and anti-UV treatment to allow safe outdoor use without discoloration over time. Specifications - Size mm (in.): 44 (1.8) Power Handling - Peak W: 100 Hi-pass filtered @ 5 kHz - 12 dB Oct. Impedance Ω: 4 Frequency response Hz: 3k ÷ 20k Sensitivity dB SPL: 107 Voice coil Ø mm (in.): 25 (1)
  • Component: High Efficiency Compression Driver
  • Weight: .86 lbs
  • Magnet: Neodymium
  • Cone: Aluminum
  • Impedance: 4 ohms
Impedance 4 Ohm
Model Name ST-25A-NEO
Unit Count 1.0 Count
Item Weight 13.8 ounces
Manufacturer Hertz
Power Source Corded Electric
Speaker Size 1 Inches
Speaker Type Tweeter
Is Waterproof TRUE
Mounting Type Flush Mount
Series Number 25
Warranty Type Limited
Control Method Voice
Number of Items 1
Tweeter Diameter 4.4 Centimeters
Audio Driver Size 44 Millimeters
Audio Driver Type Dynamic Driver
Item model number ST-25A-NEO
Compatible Devices Desktop, Laptop, MP3 Player, Projector, Smartphone, Tablet, Television
Number Of Circuits 1
Product Dimensions 19"D x 9"W x 15"H
Subwoofer Diameter 44 Millimeters
Included Components ST-25A-NEO
Includes MP3 player No
Vehicle Service Type & SUVs, Select Cars, Truck
Customer Package Type Flat Free Package
Water Resistance Level Waterproof
Recommended Uses For Product Compression
Subwoofer Connectivity Technology Wired
Surround Sound Channel Configuration 1.0
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4.9 out of 5
★★★★★
114 ratings | 47 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
89% (101)
4 stars
1% (1)
3 stars
0% (0)
2 stars
0% (0)
1 star
10% (11)