Ebike Brushless Motor Controller X032-AB001 48V 16A Electric Bicycle Speed Controller for 2HAO Protocol Electric Scooters MTB Display Meter
★★★★★ 4.5 120 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by www.tdmglass.com.au
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 15
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
This X032-AB001 48V 16A electric bicycle controller is compatible with 2HAO protocol display meters. It features main line connectors, rear light connectors, assist connectors, power connectors, and motor wire connectors. It is suitable for electric bicycles, electric mountain bikes, fat bikes, and similar products.
  • Product Specifications: This controller model is X032-AB001, with an operating voltage of 48V and a maximum current of 16A. It is compatible with 2HAO protocol displays and measures 97*63*32 mm (3.82*2.48*1.26 inches).
  • Sensitive control: This product is X032-AB001 48V 16A brushless motor controller, which can provide stable speed and sensitive braking and direction change control. The wires and interfaces are durable to ensure a low failure rate over time.
Color Silver
Brand Name LONGCHI
Manufacturer LC
Material Type Aluminum
Included Components controller*1
Warranty Description 180 days
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4.5 out of 5
★★★★★
120 ratings | 49 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
83% (100)
4 stars
4% (5)
3 stars
2% (2)
2 stars
1% (1)
1 star
10% (12)